Tarihi Yörenin (GAP) Ünlü Yerleri

Tarihi Yörenin (GAP) Ünlü Yerleri Resim

Güneydoğu’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Ancak her tur firmasının belirlediği ve en çok ziyaret edilen tarihi ve turistik mekanların listesi bulunur. Biz de sizlere kendi gezi listemizden örneklerle Adana’dan Hatay’a kadar bölgenin en önemli yerlerini anlatacağız. Hititlerden Osmanlıya uzanan kültürel mirası gözlemlemeniz için turunuzu en ince ayrıntısına kadar düşündük. Kağıt ve kalemi elinize alın, Güneydoğu gezilecek yerler listenizi oluşturun.

İşte Güneydoğu’da gezilecek yerler:

Hasankeyf : 

Dicle nehrinin ikiye ayırdığı Batman’ın ilçesidir. 10.000 yılı aşkın tarihi olan ve kültürel hazineye sahip bir yerdir. Güneydoğu’da görebileceğiniz en muhteşem tarihi eserlerden biridir.

Nemrut Dağı : 

Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağ olup, milattan önceki krallıklardan Yunan ve Perslerin heykelciklerinin, kral başlarının, oyma taş mezarların bulunduğu, Unesco dünya mirası listesindeki çok önemli bir tarihi yerdir. Gap turları buraya uğramadan geziyi tamamlamazlar.

Harran Ovası : 

Tarihi Harran kentinin üzerinde olduğu, adından milattan önceki dönemde de bahsedilen, Şanlıurfa’dan Suriye sınırına kadar uzanan çok geniş bir ovadır. Adı şarkılara konu olmuş Harran Ovası, Güneydoğu gezilecek yerler listenizin başında gelmelidir.

Mardin Evleri : 

Sarı kalker taşından yapılan, çok eski yıllardan bu yana dayanan dış yapısıyla ünlü, taş ağırlıklı, çok penceresi olmayan farklı bir mimariyle yapılan evlerdir. Her yıl on binlerce kişinin ziyaretine uğrar.

Balıklı Göl : 

Şanlıurfa şehir merkezinde bulunan, Hz.İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen, içinde kutsal sayılan balıkların yüzdüğü alandır. İlin en çok ziyaretçi çeken yeridir. Gap gezileri kapsamında da ziyaret edilir.

Halfeti baraj  Gölü : 

15 yıl önce yapılan Birecik barajının sularıyla su altında kalmış olan bölgede yapay bir göl oluşmuş durumda. Doğanın içinde oluşan bu gölde şimdileri tekne turları düzenleniyor. Gap turları kapsamında katılmak isterseniz tekne turları ile Halfeti’yi görebilirsiniz.

Atatürk Barajı : 

Fırat Nehri üzerindeki baraj, 1983’te yapılmaya başlanıp 1992’de hizmete açılmıştır. Şanlıurfa sınırları içerisinde olup 170 metre yüksekliğindedir.

Eski Antep Çarşısı : 

Turistik çarşı olarak da bilinir. Gaziantep’in Şahinbey ilçesindedir. 4 adet giriş çıkış kapısı bulunup 4 dönümlük bir alana kurulmuştur. Gap gezileri genelde burada alışveriş yaparak noktalanır. Sevdiklerinize yörenin özel hediyeliklerinden alabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi : 

Gaziantep’te olup, dünyanın önemli müzeleri arasındadır. Roma ve Geç Antik Döneme ait mozaik, fresk, çeşme, sütun ve heykeller vardır.

Dara Harabeleri: 

Güneydoğu’nun Antik Efes’i olarak bilinen 10 bin yıllık Dara Harabeleri’nde Babil ve Pers imparatorluklarına ait tarihî kalıntılar bulunmaktadır.

Telkari: 

Mardin yöresine ait bir gümüş işleme sanatı olan ve bölgeye de adını veren telkârilerden alabilirsiniz. İlçedeki dükkanlardan hediyelik eşyalar bulacaksınız.

Midyat: 

Dinlerin ve dillerin buluşma noktası olarak kabul edilen Mardin ilçesidir. Köyleri, taş evleri, camileri, kiliseleri ve otelleri ile meşhurdur. Özellikle burada çekilen dizilerle meşhur olan Midyat, Gap turları ile Güneydoğu gezilecek yerler rotasında yer almaya başlamıştır.

Antakya Kalesi: 

İstanbul’daki surlardan sonra Türkiye’nin en uzun surlarına sahip olan kaledir. Büyük İskender döneminde yapılmıştır. 23.600 metre uzunluğundadır.

Cehennem Kayıkçısı: 

Mitolojide adı geçen kabartma bir insan portresidir. İmparator Antiochos zamanında Antakya’da birçok insanın ölümüne neden olan veba salgını sırasında yapılmıştır.

Saint Pierre Kilisesi: 

Antakya’da 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Gap gezileri sayesinde burayı da keşfedebilirsiniz.

Bu cennet coğrafyada gezilecek yerler elbette saydıklarımızla sınırlı değil. Gap turları gezilecek yerler programına bazı organizasyon firmaları aşağıdaki tarihi yerleri de ekliyorlar. Kiliseler, camiler, manastırlar ve diğer yapılar bölgenin kültürel zenginliğini ortaya koyuyor.

 • Fırfırlı Camii
 • Urfa Kalesi
 • Fırat Nehri
 • Karakuş Tümülüsü
 • Adıyaman Ulu Camii
 • Perre Antik Kenti
 • Tarihi Millet Hanı
 • Zincirli Bedesten
 • Mitras Tapınağı
 • Behram Paşa Camii
 • Ahmed Arif Müzesi
 • Sülüklü Han
 • Mesudiye Medresesi
 • Mar Petyun Keldani Kilisesi
 • Surp Giragos Ermeni Kilisesi
 • Latifiye Medresesi
 • Deyrulzafaran Manastırı
 • Savurkapı Medresesi
 • Mor Kiryakus Manastırı ve diğerleri…

Gelin, Güneydoğu’nun gizemini siz de keşfedin.

Rezervasyon ve İrtibat :0542 246 3856

Benzer İçerikler

PROJE DETAYLARI
Nemrut Dağı

Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında ...
Devamını Oku

PROJE DETAYLARI
Gün Batımı Uzun Nemrut Turları

Hareket:13.00
Güzergâh: 
Kâhta’dan hareket sırasıyla ören yerlerinin ziyareti, ; Karakuş Tepesi , Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi , Selçuk Köprüsü ve Arsemia gezildikten sonra Nemrut Dağı Gün Batımı...
Devamını Oku

PROJE DETAYLARI
GAP Turu Nedir

Gap gezileriGüneydoğu gezilecek yerler, görülmesi gereken mekanlar ve tarihi köşeleri keşfe çıkarıyor…

Tarihte Yukarı Mezopotamya olarak bilinen topraklar, içinde onlarca medeniyeti ve k&uu...
Devamını Oku